İyileşme süreci nasıl hızlandırılabilir?

Nemli ya da kuru ortamda iyileşme:

İyileşmenin hızlandırılabilmesi için yaranın kuru olması gerektiğini düşünenler yanılmaktadır. Yaranın tam da olması gerektiği gibi nemli olması iyi bir iyileşme süreci sağlayacaktır1. İdeal nemli ortamda iyileşme daha hızlı gerçekleşir ve yara izi oluşma riski azalır. İdeal nemli ortamda iyileşme hızlanır ve ve ideal nem, kabuk ve çatlak olusumunu engelleyerek derinin en iyi düzeyde iyilesmesini saglar ve yara izi kalma riskini azaltır.

Küçük yaraların iyileşmesini hızlandırmak için yara temizlendikten sonra, düzenli olarak yara dokusuna iyileşmeye destek olacak bir tedavi uygulanmalıdır. Küçük yaralarda (açık olanlarda bile) Bepanjel® Yara İyileştirici Jel, yara dokusu iyice temizlenip, dezenfekte edildikten sonra uygulanabilir. Özel hidrojel teknolojisi, yara dokusunun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Yaranın korunması [2]

Yaranızın hızla iyileşmesini istiyorsanız, onu korumalısınız. Bu amaçla yara üzerine hekim tarafından gerekli görülürse steril bir yara bandı kullanılabilir. Bu önlem, hızlı iyileşme için yarayı temiz tutmak amacıyla dış kirleticilerden korumaya yardımcı olacaktır. Son olarak, yaranın nefes almasına izin verin, havalanması iyi olan bir yaranın iyileşmesi daha kolay olacaktır.

Vücut kendi başına çok iyi çalışan bir makinedir ve biz birkaç basit önlem alarak onun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabiliriz.

Bepanjel® Yara İyileştirici Jel

BepanJel®, kesikler, ciltteki kesik, çatlak veya sıyrık, yanıklar ve güneş yanıkları gibi küçük yaraların tedavisi için özel olarak geliştirilmiştir. Hidrojel batma hissi oluşturmadan, serinletici yapısı ile hızlı etki göstererek ağrıyı hızlıca yatıştırır. Bunun yanı sıra, yara çok nemli ya da çok kuru olmamalıdır. Bir hidrojel olan Bepanjel®, bir yandan yara bölgesinde bulunan fazla sıvıyı emerken bir yandan da nemli bir ortam oluşturmak için yarayı kaplayarak iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde Bepanjel, nem seviyesini düzenleyen “akıllı” bir hidrojel olma özelliği gösterir.

Optimum nemlendirme düzeyi, cildin en iyi şekilde iyileşmesine yardımcı olur ve yara izi oluşma riskini azaltır. BepanJel®, ayrıca yara çevresinde düşük pH sağlayarak yaranın mikro ortamının düzenlenmesine yardımcı olur.

BepanJel®’in oluşturduğu jel tabaka, enfeksiyonların önlenmesine de yardımcı olur. Jel dokusu cilde uygulanmasını kolaylaştırır. Temizlenmiş, dezenfekte edilmiş yaralı bölgenize gerektiği kadar uygulayabilirsiniz.

Kaynaklar:

1. Junker J.P.E.et al. Impact upon wound healing and inflammation in moist, wet and dry environments. Advances in Wound Care.2013; 2 : 348-356.
2. Comment bien soigner une plaie ?
https://www.ameli.fr/assure/sante/bons-gestes/petits-soins/soigner-plaie

Image